Porozmawiajmy!
Spotkaj się z nami!
Home
/
Blog
/
Jakimi słowami mówimy do dzieci o terrorze?
06/10/2022

Jakimi słowami mówimy do dzieci o terrorze?

Czas czytania: 2 minut

Jesteś rodzicem? Co byś zrobił/a gdyby nagle w Waszym mieście rozległy się syreny alarmowe? Coś nadlatuje, trzeba się ewakuować.

Nasi wschodni sąsiedzi przerabiają tę lekcję co najmniej od lutego. Dramat wojny, dramat terroru rozpętywanego przez przywódców, którzy w swoich przedziwnie skonstruowanych mózgach obmyślają plany na bycie wszechwładnym.

Za dużo zamieszania robi ostatnio Putin, to Kim też chciał pokazać, że nie zasypia gruszek w popiele.

I tak oto nad Japonią przelatuje rakieta balistyczna Korei Północnej. Najdłuższy odcinek przelotowy testowanych przez nich rakiet w historii. Pociągi stają, ludzie schodzą do schronów. Rakieta ląduje w Pacyfiku, niby nic się nie stało, ale terror powraca…

Korea Południowa mobilizuje myśliwce. I wszyscy zastanawiają się, co dalej.

Od paru tygodni w Polsce i innych krajach regionu popyt na płyn lugola wzrasta kilkunastokrotnie.

Elon Musk dokłada swoje miliardowe 3 grosze pisząc na kupowanym właśnie znów Twitterze o milionach potencjalnych ofiar.

Nasi dziadkowie i rodzice, tak jak i dziadkowie i rodzice Japończyków, którzy mają nastoletnie dzieci niosą w sobie traumę II wojny światowej. Opowiadali o niej, jako o historii, która nigdy więcej miała się nie powtórzyć.

No i?

My mamy swoje dzieci. Urodzone w XXI wieku. Które teraz słyszą i widzą, że ich smartfonowa rzeczywistość wymyka się spod kontroli tego pudełeczka. Że ludzie umierają, boją się, cierpią. Rozmawiasz o tym ze swoimi dziećmi?

😶‍🌫️ 1.Znajdź czas! Tak, inflacja, ceny energii, spadająca sprzedaż, inne kwestie – ważne. Dziecko i nastolatek – jego emocje na radykalne zmiany – ważniejsze!

😶‍🌫️ 2.Słuchaj! Nie gadaj! Nie rób wykładów. Zadaj pytanie o zdanie, o odczucia. Jeśli wzruszy ramionami, nie uważaj, że załatwione. Przeczytajcie lub obejrzyjcie doniesienia o przemocy razem. Skomentujcie to wspólnie. Dopiero wtedy tłumacz, kontekstowo.

😶‍🌫️ 3.Używaj języka i przykładów dopasowanych do wieku dziecka.

😶‍🌫️4.Weź kartkę i flamastry lub kredki – przeniesienie słów na papier i rysunek pomaga.

😶‍🌫️5.Zapytaj, czy czuło się już podobnie, jeśli tak, to w jakiej sytuacji – skojarzenia są skarbnicą wiedzy. Dziecko dopiero przez porównanie daje nam szanse na rozumienie.

😶‍🌫️6.Wzmocnij swoją obecność i wsparcie, kiedy będą tego potrzebować. Sprawdzaj, czy np. oglądają o tym w internecie, rozmawiają z rówieśnikami.

😶‍🌫️7.Jeśli rozmawiają z rówieśnikami, nie krytykuj tego, jakie zdanie mają inni. Mów o tym, że każdy może odczuwać lęk inaczej.

😶‍🌫️8.Daj im przykład praktycznej pomocy – pokaż pomoc Ukrainie przez datki, dary. Pokaż inne kraje, nie bój się pytań.

😶‍🌫️9.Sprawdź, czy szkoła ma teraz jakiś program w zakresie rozmów na temat obecnej sytuacji. Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie niektóre prowadziły tekie lekcje. Nie zakładaj, że ONI CIĘ WYRĘCZĄ. 

Zostaw komentarz pod publikacją ➜
Marka Bring Neotiations® należy do:
BRING NEO P.S.A.
ul. Puławska 23/25/16
02–515 Warszawa
NIP: 5213944561
Regulamin Akademii NeocjatoraPolityka prywatności
Nasze marki:
NEOcjacje™ »
NEOLider/ka™
Transformacja komunikacji
Turnieje Ringi Ne[g]ocjacji™
Przeciw Konfliktowi w Biznesie »
JustynaGrabkowska.pl »
menu